Påskedag

Kort video med stillbillede, musik, læsning og bøn



Sognepræst: Inge-Hanne Broström, organist: Rasmus Gerdes



Præludium: Fantasi over “Krist stod op af døde”



Læsning: Johannesevangeliet, kapitel. 20, vers 11-18


"Min tro - digte til kirkeåret" af Charlotte Strandgaard
 


Bøn fra “Gudstjenestens bønner I”.
 


Postludium: “Påskeblomst! hvad vil du her?”

Langfredag

Kort video med stillbillede, musik, læsning og bøn

Sognepræst: Eva K. Østerlind, organist: Rasmus Gerdes

Præludium: Fantasi over Den Danske Salmebog nr. 192, “Hil dig, frelser og forsoner”


Læsning: Lukasevangeliet kapitel 23, vers 26-49

Bøn: ”Gudstjenestens Bønner I”

Postludium: Fantasi over Den Danske Salmebog nr. 193, “O hoved, højt forhånet”

Skærtorsdag

Skærtorsdag ved sognepræst Mette Ladefoged, organist: Rasmus Gerdes

Præludium: Fantasi over Den Danske Salmebog nr. 458, “Zion, pris din saliggører”

Første læsning: Matthæusevangeliet kapitel 26, vers 17-20 og 26-29: Nadveren

Lovprisningsbøn – inspireret af jødiske påskemåltidsbønner og en oldkirkelig nadverliturgi

Anden  læsning: 1. Korintherbrev kapitel 10, vers 16-17: Fællesskab med Kristus i brød og vin

Postludium: Fantasi over Den Danske Salmebog nr. 466: Vor Herres Jesu mindefest

Kalender

31maj kl. 10:00

Pinsedag v. Eva K. Østerlind - kort gudstjeneste

Grundet coronasituationen holdes en kort almindelig gudstjeneste uden nadver. Der er …

31maj kl. 10:00
07jun kl. 10:00

Kort gudstjeneste

 Trinitatis v. Eva K. Østerlind.

Kort almindelig gudstjeneste uden nadver, og der er …

07jun kl. 10:00
14jun kl. 10:00

Gudstjeneste

1. søndag efter trinitatis v. Inge-Hanne Broström

14jun kl. 10:00
18jun kl. 17:00

AFLYST: Familietorsdag med Jacob Kleofas

Gudstjeneste i børnehøjde, mad og kreativ leg. Efter en kort børnevenlig gudstjeneste …

18jun kl. 17:00
20jun kl. 10:00

Drop ind konfirmation v. Jacob Kleofas

Konfirmation - Præstemoseskolen - 8. B

20jun kl. 10:00
21jun kl. 11:30

Drop ind konfirmation v. Jacob Kleofas

Konfirmation - Præstemoseskolen - 8. A

21jun kl. 11:30
21jun kl. 14:00

Konfirmation v. Mette Ladefoged

21jun kl. 14:00
27jun kl. 14:00

Konfirmation v. Inge-Hanne Broström

Konfirmation - Holmegårdsskolen - 8. Y

27jun kl. 14:00
27jun kl. 16:00

Konfirmation v. Inge-Hanne Broström

Konfirmation - Holmegårdsskolen - 8. Y

27jun kl. 16:00
28jun kl. 10:00

Konfirmation v. Inge-Hanne Broström

Konfirmation - Holmegårdsskolen - 8. X

28jun kl. 10:00